Дечија недеља : Толеранција и љубав за сваки дан – од 7. до 13. октобра 2024.
Дечија недеља, као највећа национална манифестација за заштиту и промоцију права детета у Републици Србији, идеална је прилика да се теме вршњачке и међугенерацијске толеранције и солидарности додатно оснаже, као врхунске вредности за остваривање права детета у нашем друштву и даљи развој у целини. Стога ће ове године, Дечија недеља бити обележена под слоганом:
„Ја сам дете, имам план: Толеранција и љубав за сваки дан!“
Дечија недеља (ДН) је национална манифестација која се сваког октобра одржава у Републици Србији са циљем уједињења свих друштвених актера ради унапређења положаја деце и промоције њихових права. Она повезује државне институције, цивилне и струковне организације, као и угледне појединце који су посвећени деци, а све значајне институције образовања, културе, социјалне и здравствене заштите препознају значај Дечије недеље и учествују у њеној реализацији.
Традиција обележавања Дечије недеље на овим просторима датира још од 1934. године, a oд свог укључивања у Закон о друштвеној бризи о деци 1987. године, на иницијативу организације Пријатељи деце Србије, и касније у Закон о финансијској подршци породици са децом 2018. године, ДН је званични и препознатљив симбол подршке остваривању права детета, као и идентификацији области које захтевају додатну пажњу и интервенцију. Ова манифестација
се увек изнова прилагођава специфичним и новим потребама деце. Ова радосна седмица је и прилика да деца активно учествују у бројним програмима, показујући своје таленте, вештине и способности и простор да буду виђена, саслушана и уважена у свим аспектима друштвеног живота, у складу са њиховим узрастом, могућностима и интересовањима. Дечија недеља, истовремено, пружа платформу за едукацију и сензибилизацију читаве јавности на потребе деце, подстичући развој вршњачке и међугенерацијске толеранције, емпатије и солидарности.
Дечија недеља је далеко више од манифестације: она преиспитује положај деце у друштву, промовише инклузивност и разноликост и подстиче одговорност свих чланова друштва у креирању окружења које подржава здрав развој, срећу и добробит деце, подижући свест о важности једнаких шанси за свако дете.